Biserica Mănăstirii Lacuri

Publicat

Biserica este zidita in forma de nava, fiind impartita in Altar, naos, pronaos si pridvor. Acoperisul este din sindrila. Turla se afla asezata deasupra naosului si este vizibila numai din interior. Are lungimea totala de 16,5 metri, latimea de 7,60 metri si inaltimea de 12 metri. Biserica are zidurile groase de peste un metru, facute din piatra si caramida. Biserica este construita in stil gotic.

Intrarea in biserica se face printr-o usa prin latura de sud. Altarul are o usa mica de acces. Lumina in interiorul bisericii patrunde prin cele doua ferestre mari din partile laterale. Deasupra pridvorului se afla clopotnita, in care se pastreaza un clopot mare, daruit schitului de Teodor Ghica, in anul 1857, si alte trei clopote mai mici.

Deasupra usii de la pridvor, in exterior, se vede pisania bisericii, scrisa cu caractere chirilice, stema cu vulturul bicefal - emblema familiei Ghica - incadrata intr-un cordon decorativ, pe laturi fiind soarele si luna. In pridvor se gasesc doua lespezi de mormant, cu inscriptiile "vel logofatul Iordache Cantacuzino" si "marele vornic Gheorghe Cantacuzino".

Naosul are o bolta pe patru arce, o calota sferica cu decoratii la baza din caramizi, in braie dintate, generand segmente sferice, tipic moldovenesti. Pe lateral, se afla cele doua abside, prevazute fiecare cu cate o fereastra inalta. Pronaosul nu are ferestre.

In pronaos se afla un epitaf foarte vechi reprezentand pregatirea trupului Mantuitorului dupa coborarea de pe crucea rastignirii. Icoanele sunt pe lemn sau panza, mai importante fiind: Icoana Mantuitorului, Icoana Maicii Domnului imbracata in argint aurit, Icoana Invierii si Icoana Izvorului Tamaduirii.

Biserica este inconjurata de o curte modesta si de o gradina cu flori.

Citește alte articole despre: